A Fahéj 7 áldásos hatása...

 

Fahéj

A fahéj az egyik legismertebb téli fűszer. Illata nélkül nincs karácsony. Világosbarna színű, intenzív, meghatározó ízvilágot képvisel, ugyanakkor kellemesen édes aromájú fűszer. Nem is hinnénk, egykor az aranynál is értékesebb volt, a legjövedelmezőbb behozatali cikként emlegették.

A gasztronómiában a fahéjat a legkülönfélébb ételek ízesítésére használják. Különlegessége, hogy nem csak a desszertek és a téli szezonban kedvelt forralt bor fűszere, hanem a csípős-pikáns húsételeknek is.

Az ájurvédikus szemlélet szerint a hat alapíz közül a fahéj, a csípős fűszerek közé sorolható. A csípős és ezáltal melegítő hatása folytán a fahéj kiváló ellenszere a náthának, fájdalomcsillapító hatású, például fogfájás esetén is használják borogatásként.

Oldja az izomlázat és vértisztító hatással bír, sőt helyreállítja a gyenge emésztést is. Kimerültség, idegi túlterheltség esetén lefekvés előtt mézzel összekeverve és fogyasztva nyugtató hatású.

A fahéj afrodiziákumként is ismert, illóolajai révén vágyfokozó, potencianövelő hatású.

Szeretjük meghitt, kellemes illatát, ami belengi az otthonunkat, mikor az ünnepre készülődünk. De nem csak az illata miatt lehet jó és hasznos a fahéj, emellett még számtalan előnyös tulajdonsága is van, amikkel nem árt tisztában lenni:

1. Emésztés

     A fahéj fogyasztásával a felfúvódás gyorsabban szűnik meg, emellett a fahéj hathatós segítség lehet hányingerre vagy bármi más gyomorpanaszra is.

     Elég, ha a kedvenc gyümölcsitalunkba teszünk egy kevés őrölt fahéjat, és fogyasztás után máris érezni fogjuk, hogy gyomrunk megnyugszik, és hamarosan kellemesebben érezzük magunkat. Mézzel összekeverve a gyomorfekély megelőzésében is fontos szerepet játszhat, ezért az érintetteknek mindenképpen érdemes kipróbálni.

2. Fogyókúra

      Emésztést segítő jellege miatt a fahéj hasznos fűszer a fogyókúrázók számára is. Az emésztés folyamán ugyanis a fahéj hatására lassul a gyomor kiürülése, így ráadásul nem érezzük magunkat hamarosan éhesnek, vagy evés közben is eleve gyorsabban alakul ki a telítettség érzet, aminek hatására kevesebbet eszünk.

     Érdemes ezért a fogyókúrához olyan gyümölcs-és zöldségleveket fogyasztani, amelyekhez egy kis adag őrölt fahéjat is adunk.

3. Cukorbetegség

     A fahéj fogyasztásával a vércukorszint ingadozása csökken, vagyis a cukorszint kiegyensúlyozottabbá válik. Emellett a fahéj emeli az inzulin és az antioxidánsok hatását, így a szervezetbe került cukor feldolgozását és elszállítását szervezetünk hatékonyabban tudja elvégezni.

     A fahéjat a cukorbetegség egyik jövőbeni megoldásaként, mint inzulin-pótló anyagot is emlegetik, mivel néhány kísérletben már igazolásra került, hogy fogyasztása képes hosszabb távon is csökkenteni a vércukorszintet.

4. Öregedésgátló

      A fahéj kiváló szer az öregedés lassítására. Magas a fenoltartalma, aminek köszönhetően a szervezetben nem jönnek létre azok a sejtkárosodások, amiket például a sok cukor vagy a bekerült méreganyagok okozhatnak.

     A fahéj csökkenti a véralvadást is, és gyulladásgátló hatása is van. Ezáltal szervezetünk jobb, energikusabb, fiatalosabb állapotban marad, mivel kevesebb energiát kell arra fordítania, hogy problémák, gyulladások, károsodások ellen védekezzen.

5. Vírus- és baktériumölő

      Ha fahéjjal szórjuk be a friss gyümölcsünket, akkor nem csak kellemes illatot és egy plusz ízt adunk neki, de egyben a gyümölcsök erjedését is megakadályozzuk, vagy legalábbis lassítjuk.

     A fahéj ugyanis kiváló a különböző vírusok és baktériumok ellen, ezért megfázás vagy bármilyen téli fertőzés esetén kiváló segítség lehet. Fogyasszunk fahéjjal ízesített teákat, kakaót, kávét, és gyorsabban fogunk meggyógyulni a megfázásból.

6. Szépségápolás

      A fahéj szépségre gyakorolt hatását mostanában kezdték újra felfedezni. Különösen a narancsbőr ellen használják nagy sikerrel, ugyanis a fahéj bőrrel érintkezve melegségérzetet, vérbőséget okoz, így a narancsbőrt okozó sejtek gyorsabban tud lebomlani és távozni szervezetünkből.

     Akár otthon is kipróbálhatjuk például azt, hogy fahéjjal összekevert masszázskrémmel masszírozzuk a combunkat vagy azt a helyet, amit szépíteni szeretnénk. Ugyanígy tehetünk egy próbát a fahéjjal akár otthoni testtekercselésre is, a cellulitis látványosan csökkenni fog, bőrünk kisimul és rugalmasabb válik.

7. Hangulatjavító

      Sokan tapasztaltuk már azt, hogy egy pohár fahéjas forralt bor vagy kompót, esetleg egy fahéjjal sütemény elfogyasztása után jobb lett a kedvünk.

     Ez persze már az aromaterápiás hatásnak is köszönhető, hiszen ahogy megérezzük a kellemes fahéj illatot, máris jobb a hangulatunk, de a fahéjnak egyébkén is van hangulatjavító hatása ránk. Emellett kiváló afrodiziákumként is számon tartják, ezt a hatását is az illatával kiegészítve éri el.

Ne vigyük túlzásba!

     A fahéj nagyon finom és nagyon jó hatású fűszernövény, de használatát nem ajánlatos túlzásba vinni. Figyeljünk oda, hogy mennyit fogyasztunk, ugyanis nagyobb mennyiség elfogyasztásával olyan anyagok is felhalmozódhatnak a szervezetünkben, amelyek nem egészséges hatásúak.

     Ilyen anyag például a kumain, amely túlzott fogyasztásnál akár gyomor- és májproblémákat is okozhat. Természetesen attól még ne kell lemondani a fahéjról, hiszen rengeteg a pozitív hatása, de nem szabad, hogy túlzásokba essünk, és épp az ellenkezőjét érjük el, mint amit szerettünk volna!

 

Forrás : www.bien.hu


Keresés