Milyen foglalkozás illik személyiségünkhöz? Egy egyszerű tipológia...

 

Segítség szülőknek és azoknak, akik váltanának


Legyen szó akár arról, hogy mi akadtunk meg és döntünk úgy, szakmát váltunk, akár arról, hogy gyermekünket szeretnénk jó irányba terelni, a személyiségtipológiák mindig segíthetnek megtalálni a tulajdonságainkhoz legjobban passzoló foglalkozást.

Szakértők szerint minél komplexebb az érdeklődési körünk, annál nehezebb a dolgunk, már ha döntenünk kell, milyen szakma vagy tudomány az, ami mellett elköteleződünk. Az sem ritka, hogy valaki sem a közép-, sem a felsőfokú tanulmányai után nem látja világosan, mit is kezdene magával, ilyenkor - ha minden kötél szakad- akár szakember segítségét is kérhetjük. Az egyetemi, főiskolai karrierirodákban, állásbörzéken és a Kortárs Segítőknél bármikor kaphatunk pályaorientációs tanácsokat, akár a munkaügyi központokban.

A vacillálást és keresgélést megkönnyíthetik azonban első körben az önismereti tesztek is: az alábbiakból érdemes kikeresni azt a típust, amiben leginkább magunkra (pályaválasztó gyermekünkre) ismerünk, az irány pedig adott.

1. A realisztikus

    Mi jellemző rá? Aktív, kitartó, élvezi a kétkezi munkát és inkább magában tevékenykedik, mint csapatban. Szívesen van a szabadban, a fizikai munka sem áll távol tőle. Szereti inkább magától, autodidakta módon elsajátítani a munkafolyamatokat. Élvezi, ha munkájának van valamiféle "kézzelfogható" eredménye. Szívesen dolgozik eszközökkel, állatokkal, növényekkel, a célokra, tényekre koncentrál.

    Hogy látja saját magát? Praktikus, realista, feltalálja magát bármilyen körülmények között.

    Mit kerüljön? A társas, szociális tevékenységeket, ahol rá van szorítva a másokkal való kapcsolatteremtésre (tanítás, gyógyítás, help-desk).

    Milyen foglalkozás való neki? Mérnök, állatorvos, sofőr, szakács, villanyszerelő, rendészet.

2.  Kutató személyiség

    Mi jellemző rá? Elemző, intellektuális, figyelmes, élvezi a tudományos elfoglaltságokat. A mindennapokban is szeret mindent jó alaposan megvizsgálni, az apró részleteket sem téveszti szem elől. A kihívások éltetik,remekül összpontosít, inkább önállóan szeret dolgozni.

    Hogy látja saját magát? Precíz, intellektuális, gondolkodó.

    Mit kerüljön? A túlságosan szabályozott munkakörben leginkább csak fuldokol, és a vezető szerepkör sem feltétlenül fekszik neki.

    Milyen foglalkozás való neki? Technikus, biológus, szociológus, vegyész, orvos, fordító, építész, fizikus, meteorológus, gyógyszerész.

3. Művészi személyiség

    Mi jellemző rá? Intuitív, élvezi a kreatív tevékenységeket (zenélés, képzőművészet, színészet, építőművészet, dizájn). Rugalmas, de nem híres alkalmazkodási képességéről. Lobbanékony, érzelmes és mindenre nyitott. A munkában éli ki eredetiségét, képzelőerejét, sajátos ötleteit.

    Hogy látja saját magát? Eredeti, kifejező, független, kötöttségektől mentes.

    Mit kerüljön? Túlságosan keretek közé szorított tevékenységek, monotonitás, egyhelyben végzett munka, ami nem igényel kimozdulást.

    Milyen foglalkozás való neki? Újságíró, belsőépítész, rendező, színész, író, táncos, divattervező, grafikus, zeneszerző, tánctanár, karmester, operatőr, bohóc, asztrológus, díszlettervező, lakberendező, fényképész, kirakatrendező, divattervező.

4. Szociális személyiség

    Mi jellemző rá? Humanista, türelmes, szeret másokon segíteni (amolyan Terézanyu). Az emberi kapcsolatok állnak a középpontban nála. Ha kell, tapintatos és meggyőző tud lenni, képes hatni embertársaira. Keresi a lehetőséget, hogy csapatban dolgozhasson, a beszélgetés, az emberi szó az egyik nagy problémamegoldó fegyvere, a családban, iskolában, közösségben is mindig ő a konfliktusrendező.

    Hogy látja saját magát? Segítőkész, barátságos, megbízható.

    Mit kerüljön? Gépekkel való foglalatoskodás, a kizárólag egyedül megoldandó feladatok.

    Milyen foglalkozás való neki? Tanár, tanácsadó, ápoló, terepeuta, asszisztens, könyvtáros, szociális munkás, jogtanácsos, edző, felszolgáló, úszómester, házmester, portás, nyomozó, mentős.

5. Vállalkozó személyiség

    Mi jellemző rá? Életerős, kaland- és társaságkedvelő, magabiztos. Könnyen meggyőz másokat, remek előadó, helytáll vezetői pozíciókban, ügyesen boldogul a gazdaság világában is. A pénz hajtja leginkább, szereti, ha a visszacsatolásokat az jelzi az életében, hogy folyamatosan előrébb tud lépni. Lételeme a szervezés, az irányítás.

    Hogy látja saját magát? Energikus, céltudatos, társaságkedvelő.

    Mit kerüljön? Unalmas tevékenységek, az alaposságot, tudományosságot, rendkívüli pontosságot megkövetelő munkák.

    Milyen foglalkozás való neki? Menedzser, közgazdász, politikus, kereskedő, vállalkozó, ügynök, eladó, sportmenedzser, anyagbeszerző, szállodavezető, ügyintéző.

6. Konvencionális személyiség

    Mi jellemző rá? Nagyon alapos, lelkiismeretes. Szabályos ritmusban éli mindennapjait, szereti alaposan megszervezni az életét és szeret egyértelmű utasításokat végrehajtani. A szervezett tevékenységeket kedveli, alkalmazkodóképessége páratlan. Szívesen végez fantáziátlan vagy kreativitást nem igénylő munkát is. Inkább végrehajtó típus, riasztják az ismeretlen kihívások.

    Hogy látja saját magát? Nett, pontos, kitartó.

    Mit kerüljön? A kreativitást, egyéni ötleteket és megoldásokat kívánó munkákat.

    Milyen foglalkozás való neki? Titkárnő, könyvelő, informatikus, recepciós, ügyintéző, hivatalnok, irodai alkalmazott, pénztáros, telefonkezelő, raktáros.

 

Forrás : www.hazipatika.com

Szerző : Kiss Verus

Keresés