Exkluzív interjú !

Akár már öt éven belül csatlakozhat az eurózónához Magyarország, mivel kifejezetten pozitívak a magyar gazdaság kilátásai − mondta a Napi Gazdaságnak Varsóban Mark Mobius, a Templeton Emerging Markets elnöke. A nemzetközi befektetési guru szerint nem kell attól tartanunk, hogy a Fed visszafogja kötvényprogramját és megáll a tőkebeáramlás a feltörekvő térségbe.

A Napi Gazdaság csütörtöki számának cikke

Magyarországon úgy emlegetik a Franklin Templetont, mint az ország legnagyobb magánhitelezőjét, hiszen a teljes államadósság több mint tíz százaléka van a cég kezében. Hogy látja most Magyarországot?

− Pozitívak vagyunk Magyarország kilátásaival kapcsolatban, mert szerintünk a kormány gazdaságpolitikája piacbarátabb irányba fog elmozdulni. Éppen ezért jó befektetési lehetőségeket látunk a magyar piacon, például az OTP Bankban. A fentiek miatt úgy gondoljuk, hogy ha nem romlik el nagyon a hangulat és nem okoz komoly negatív meglepetést Magyarország, akkor a piac kifejezetten vonzó lehet.

Mi a véleménye a magyar kötvénypiacról a rekordalacsony hozamok mellett?

− Nem vagyok kötvénypiaci szakértő, ezért a konkrét helyzetről nem tudok sokat mondani, de azt mindenképp elmondhatom, hogy a hozamok mellett a nemzeti deviza árfolyama is sokat számít egy piac megítélésekor. Összességében továbbra is viszonylag pozitívnak ítélem meg a magyar kötvények kilátásait, a hozamcsökkenés ellenére a magyar és az amerikai állampapírok közti különbözet továbbra is kimondottan vonzó.

A Franklin Templeton Magyarország legnagyobb magánhitelezője, a március végi adatok szerint összesen 10,3 milliárd dollárnyi magyar állampapír volt a cég amerikai és luxemburgi alapjaiban. A februárban kibocsátott 3,25 milliárd dollárnyi új devizakötvény mintegy negyedét a Templeton vette meg, vagyis továbbra is bíznak a magyar államban. Az érintett kötvényportfólió tetemes részét Michael Hasenstab kezeli a cégen belül.

Hogy ítéli meg a forint kilátásait?

− Szerintem a közelmúlt 285 körüli csúcsánál már nem nagyon lesz erősebb a magyar deviza, viszont a korábbinál sokkal stabilabb, kiszámíthatóbb árfolyamra számítunk.

Jövőre parlamenti választásokat tartanak Magyarországon. Ennek mekkora a politikai kockázata?

− Nincs komoly kockázata. Magyarország jelenleg az Európai Unió tagja, nem tud igazán radikális változásokat végrehajtani semmilyen kormány. Szerintem elképzelhetetlen a gyökeres fordulat, mert a költségvetésnek rendben kell lennie az ország uniós tagsága miatt. Egyébként pedig választások előtt mindig kockázatot jelent, hogy egy kormány elkezdhet költekezni, ebben nincs semmi rendkívüli.

A kelet-közép-európai régióban mostanában a bécsi tőzsdét is birtokoló CEESEG és a varsói értéktőzsde esetleges együttműködése a legnagyobb sztori. Hogy látja a régiós tőzsdék kilátásait?

− Az biztos, hogy a jövőben sokkal szorosabb együttműködésre lesz szükség a tőzsdék között, több helyen lesz közös kereskedési platform és más területeken is várható együttműködés. Egy ilyen lépéssel vonzóbbá válhatnának a régiós tőzsdék a befektetők szemében, mivel könnyebb lenne kereskedni ezeken a piacokon.

Nyugat-Európa túl van már a válság nehezén?

− Én nagyon pozitívan látom Európa, az eurózóna jövőjét, szerintem az államok, a kormányok fontos leckéket tanultak meg az elmúlt években, ebből profitálhatnak. A kontinens már elérte a mélypontot, nem számítok arra, hogy újabb és újabb országok kerülnének bajba az eurózónában.

Szükség lesz a jövőben egy nagyobb hatáskörrel rendelkező közös elnökre az Európai Unióban?

− Ez még túl korai, előbb folytatni kell az együttműködést, még erősebbé válni, aztán a jövőben talán majd eljöhet a szorosabb politikai unió ideje is.

Ön szerint tagja lehet majd egyszer Magyarország az eurózónának?

− Mindenféleképpen, hiszen az ország az EU tagja, nincs más választása.

Mikor juthatunk el ide? Tíz év múlva?

− Talán hamarabb is, öt éven belül.

Manapság mindenki a Fed kötvényprogramjának lehetséges végéről beszél. Milyen hatással lehet a közép-európai piacokra, ha az amerikai jegybank elkezdi elzárni a csapot?

− Nem hiszem, hogy a Fed politikája gyökeresen megváltozna, szerintem amíg nem csökken tovább drasztikusan a munkanélküliség, addig folytatni fogják a jelenlegi laza monetáris politikát és a pénz továbbra is keresni fogja a lehetőségeket a feltörekvő piacokon.

Mekkora munkanélküliség mellett tartja elképzelhetőnek a kötvényvásárlás leállítását vagy lassítását?

− Talán négyszázalékos ráta mellett.

Akkor az várhatóan nem idén és nem is 2014-ben fog eljönni.

− Lehet, hogy soha nem jön el, a kötvényvásárlás örökre fennmarad. Amíg egyáltalán van munkanélküliség, addig miért kellene leállítani a programot? − ez a nagy kérdés.

És a program havi 85 milliárd dolláros keretösszege is örökre fennmaradhat?

− Igen, én így gondolom. Kivéve akkor, ha az infláció számottevően emelkedni kezd − ez lehet az egyetlen dolog, ami megállíthatja a Fedet.

Mark Mobius 1937-ben született New Yorkban, német és Puerto Ricó-i szülőktől, 1987 óta dolgozik a Templetonnál. A cég honlapja szerint jelenleg két amerikai és egy luxemburgi alapban találhatók magyar részvények, melyeket Möbius kezel. Az amerikai alapokban egyrészt közel kétmillió dollárnyi (mintegy 450 millió forint) OTP-részvény, egy másik alapban pedig 4,7 millió dollárnyi (bő egymilliárd forint) Egis-papír található. Luxemburgban az elnök által kezelt Templeton Eastern Europe Fund 452 millió eurós összes vagyonának 5 százaléka van OTP-papírokban, vagyis ez további 6,8 milliárd forintos pozíciót jelent.

 

Forrás : www.napi.hu

Szerző : Beke Károly

http://www.napi.hu/magyar_gazdasag/ez_var_a_forintra_es_magyarorszagra_a_guru_szerint_exkluziv_interju.556425.html

Keresés